Kuidas valida välisust?

Välisukse valimine võib võhikule või algajale tunduda üsna keeruline. Seetõttu olen kirja pannud enda nägemuse sobiva välisukse soetamisel — ehk on kellelegi abiks. Siintoodu ei pretendeeri absoluutsele tõele (lahtiütluse lõpp). 

Aga nüüd asja juurde!

Funktsioonide valimine

Kindlasti(!) väldi Hiinas või Poolas valmistatud “soodsaid metalluksi”. Nende muukimine on kui konservikarbi avamine, lisaks puudub neil heli – ja tulekindlus ja nad lagunevad lõpuks kätte ära. Midagi jääb ikka lõpuks pihku, näiteks ukse käepide või mingi kruvi.

Teiseks soovitan vaadata tulekindla villaga (tavapäraselt plaatkivivillaga) soojustatud metalluste poole, soovitavalt kahe lukuga, mis võiksid olla firmadelt Abloy või ASSA — pigem Abloy*. Äärmisel juhul kärab ka BODA lukk. Alumist lukku kasutad igapäevaselt, ülemist lukku pikema äraoleku korral. Ülemise luku puhul ei saa korteriust seestpoolt avada, juhul kui vargad peaksid aknast sisse ronima ja soovima kaupa uksest tsiviliseeritud inimese kombel ära viia. Aknast kauba transportimine näeb ikka üsna narr ja ebaesteetiline välja.

Soojustatud uks on parem, sest ta kaitseb oluliselt paremini välismüra eest (ja ka vastupidi). Esimesel korrusel seda müra ikka jagub.

Lisaks sulgub ta “pehmemalt”, kuna puudub sisemine kaja — odavamad uksed on seest õõnsad.

Tulekindluski pole ju paha lisa — mingi pisike meelerahu moment ikka. Kindlasti ei soovita puiduga vooderdatud uksi — see varjab tavaliselt lihtsalt kehva materjalivalikut ja metallitööd.

Lisaks pead muidugi vaatama, kuhupoole uks käeliselt avaneks — et ta naabri korteri ukse taha ei takerduks.

Luku valimine

Käepärased lingid

Ukselingi (käepideme) pealt ära koonerda — see peab olema mugav (saad poes stendil või ukse peal proovida) ja mitte liiga teravate nurkadega, pigem kumerate vormidega. Lihtsalt, ohutum. Odavad käepidemed ka lagunevad rutem.

Hea käepideme tunned ära firmanime järgi — jällegi, kas Abloy või ASSA. Võtmed peaksid olema paljundatavad ainult sertifikaadiga — see välistab, et keegi mitte väga hea tuttav, kes su korterivõtit ajutiselt kasutab või selle enda valdusesse saab, sellest Balti Jaama turu võtmetöökojas koopiat ei saaks teha. Kui võti on kadunud, siis vahetad kiiresti lukusüdamiku. Kui võti on alles, siis kellelgi teisel selle duplikaati olla ei saa (sertifitseeritud võtmete puhul).

No ja lukud ning käepidemed võiksid muidugi ühelt tootjalt olla, stiilipuhtuse mõttes.

Uksi saab toonida sobivasse värvigammasse (lisatasu eest), isiklikult ei soovitaks valget — iga kriimustus paistab välja ja noh… kui mõni ehitusbrigaad seal ikka päev läbi metallist kipskarkassi mitmendale korrusele veab ning vana malmvann ning radiaatorid koos torudega ülevalt tagasi tulevad, siis su uksel pääsu ei ole. Väga ei soovitaks ka halli. Hall on lihtsalt kurb ja melanhoolne, kuid see on vaid minu enda isiklik arvamus.

Kui sa mõtled, et korter (või kui oled majaomanik) asub esimesel korrusel ja iga varas jalutab hoopis aknast sisse ning ukse turvalisus ei oma niikuinii tähtsust, siis tänapäevased plastikaknad on üsna muukimiskindlaks tehtud ja päris niisama sealt sisse ei jaluta. Kolmekordse pakettklaasiga (mida soojalt soovitaksin) akna lõhkumiseks on ikka juba korraliku tellise abi vaja ja sedagi ainult juhul, kui kineetiline energia ehk viskejõud — ja kiirus — ületab keskmise kaagi võimekust.

Välisukse valimine

Kui soovid ka “uksesilma”, olemaks täpselt informeeritud, kes kellega käib, millal tuleb ja millal läheb, siis tee enne kindlaks, kui kõrgele sa seda täpselt soovid. Seejärel ütle uksevalmistajale oma soov — olen näinud uksesilmasid, millest väljavaatamiseks tuleb taburetti kasutada. Tänapäevasel, fonolukkude ja mobiiliajastul, on uksesilma väärtus küll pigem sümboolne. Pigem isegi miinus, sest ukse sisse on auk puuritud! Selle otstarbekuse üle tuleb sügavalt järele mõelda ja seda soovi ust tellides ka selgelt (ja kirjalikult) väljendada. Auku saab alati juurde puurida, aga kinni panna saab seda ainult nätsu või plaastriga.

Muidugi on kindla peale minek tellida uks Saku Metallilt, aga nemad on pigem justkui etalon. Hinnad algavad 500 eurost, sinna tuleb muidugi lisada juurde käepidemed, lisalukk, transport, paigaldus, vana ukse demontaaž jms. 

Kõik või mitte midagi

Eks teisigi tegijaid on kõvasti, osa uksi valmib ilmselt ka kuskil garaažides, aga tähtsamad kriteeriumid loetlesin ma juba ette. Kui saadad hinnapäringud laiali, küsi täispaketti — vaata, kas see on soojustatud, milliseid lukke nad pakuvad (odav “noname” lukk = kindel välistus), kas uks värvitakse pulbervärviga tööstuslikult (hea) või pintsliga (pigem kehvem). Paigaldus, transport, vana ukse äraviimine… eks see kõik mõjutab ju lõpphinda.

Üks asi on ukse hind, teine on kogu see “lisavarustus”. Samas, kui hinnavahed on suurusjärgus 100 eurot, siis ma võtaks ikkagi ukse Saku Metallilt. Kui vahe on juba suurem, pead ise otsustama. 

Aga hea metalluks kestab väga-väga kaua. Minul näiteks juba 20 aastat ja ei ühtegi väsimuse märki. Isegi Abloy lukk töötab koostöös võtmega siiani tõrgeteta, kuigi võti on juba päris siledaks kulunud.

Kui vajate veel näpunäiteid või abi ukselengide mõõtmisel või muu taolise tööga, võta julgelt ühendust siin!

*Tunnistan puhtsüdamlikult, et keegi ei ole mulle nende firmade mainimise eest maksnud. Soovitan neid vaid omast pikaajalisest kogemusest.