Hea sauna tundemärgid
Väga lühidalt öeldes on hea saun hästi valitud asukohas, ideaalselt soojustatud, võimalusel aknaga ning puukerisega.
Milline on hea (leili)saun?
Ei saa eitada, et heaks ja “tõeliseks” leilisaunaks loetakse sauna järve kaldal, kus on puuküttega keris ning sajandivanune leiliruum.
Tegelikult on võimalik ehitada korralik leilisaun ka tänapäevasesse ja moodsasse eramusse ning isegi korterisse, kui selleks on olemas vastavad tingimused.
Täiesti toimiva sauna saab ehitada ka paneelmaja korterisse, kuigi see on võrreldes eramaja sauna ehitusega pisut komplitseeritud.
Paneelmaja korterisse sauna ehituse alustamiseks tuleb ühistuliikmetelt luba küsida ning kontrollida, et keris saaks piisavalt elektrivõimsust.
Saun vajab esiteks väga head niiskuskindlust, kuna eeldatavasti käib ühes õiges saunas ka üks korralik leiliviskamine – mis ehituslikus mõttes tähendab lihtsalt suurt hulka niiskust.
Teine ja mitte vähemtähtis tegur on kuumus – 100-140-kraadine temperatuur eeldab head isoleeritust ülejäänud konstruktsioonidest, eriti aga välisseintest. See on oluline ka materjalivalikul.
Meenub üks õnnetu juhtum leilisaunaga, kus klient paigaldas nõu pidamata leiliruumi eesruumi akna ette plastikust ribakardinad, mis ühel saunatamisel, kui leiliruumi uks pikemaks ajaks lahti jäeti, lihtsalt üles sulasid. Õnneks ei olnud kahju suur, kuid ka selliste ohtudega tuleb arvestada.
Kui kõrge temperatuuri võib saunas kätte saada?
Tegelikult ei ole maksimumtemperatuur kõige olulisem näitaja, kuna liigkõrge temperatuuriga kahjustub sauna sisevoodrilaud, kuivab liigselt lavalaud ja ka sauna ukselengid.
Suuresti sõltub temperatuuri maksimum ka valitud kerisest, leiliruumi mahust ja ventilatsioonist.
Kõrgeim temperatuur, mida oma ehitatud saunades näinud oleme, on ca 150 kraadi (saunatermomeetri andmetel) ja see on ilmselt ka lagi, mida üks saun välja kannataks. Ja ilmselt ka inimene.
Sauna ehituse juures on kõige tähtsam selle õige soojustamine.
Soojustusest sõltub 70-80% sauna küttekulutustest
Küttekeha
Teine oluline tegur on küttekeha – olgu selleks puuküttega keris või elektrikeris, aga see peaks vastama sauna kubatuurile, lisaks väike reserv.
Tundub ehk kummaline, aga soovitame leiliruumi paigaldada ka põrandakütte, mis tagab maksimaalse mugavuse ja leiliviskamisest, vihtlemisest ning higistamisest tekkinud märja põranda kiirema kuivamise. Ka tundub soojus jalge all mõnusamalt.
Lagi ja seinad
Vähemtähtis ei ole ka lae- ja seinalaudise ning lavalaudade valik.
Kindlasti ei soovita me leiliruumi tavalist heledat haaba, sest see määrdub ruttu, olenemata töötlusest. Soovitame pigem termoleppa, mida võib kombineerida ka termohaavaga. Sama lugu on ka lavalaudadega – termohaab, termolepp, abachi – valikut on veelgi. Eriti kena tulemus jääb, kui neid kombineerida.
Ventilatsioon
Samas on ülioluline ka leiliruumi ventilatsioon – sageli arvatakse, et ventilatsioon jahutab sauna maha. Tegelikkuses ei jahuta korralik ja läbimõeldud ventilatsioon ruumi oluliselt, kuid tervislikkuse kohapealt pole midagi olulisemat, kui kuumas (120-130-kraadini küündivas) saunas olev värske hapnik.
Valgustus
Viimaks jõuame ehk vähemolulise, kuid siiski paremat lõõgastust pakkuvale elemendile sauna leiliruumis, milleks on kvaliteetne ja läbimõeldud valgustus. Üks hämar valgusallikas lava all, mis vaevu ruumi valgustab, ei muuda miljööd just kõige nauditavamaks.
Tänapäeval võib leida sauna leiliruumidesse mitmekülgseid valgusallikaid, millega saab luua mõnusa, hubase ja nauditava valgustuse ka 110-kraadises kuumuses.