Kas valida laminaat- või laudparkett?

Millised on erinevused laminaat- ja laudparketi vahel ning millist eelistada?

Laminaatparketi omadused

Laminaatparkett on üldjuhul kaetud sünteetilise pealiskihiga ning koosneb puidutootmisjääkidest kokku pressitud aluspaadist. Puidutootmisjääkidele on lisatud liime, vaike ja muid stabiliseerivaid ühendeid, mis annab laminaatparketile erakordse elastsuse (võrreldes naturaalsete materjalidega).

Laminaatparketi pealiskiht on üldiselt kaetud plastikuga, mis on sisuliselt väljaprinditud mustrikiht, mis seejärel aluspinnale kleebitakse.

Laminaatparketi plussid:

Laminaatparketi eelisteks on kahtlemata soodne hind, väga lihtne töödeldavus, madal erikaal, kiire paigaldus ning suur valik erinevaid mustreid, toone ja värve. Laminaatparketi eeliseks võib lugeda ka põrandakütte efektiivsust, kuna laminaatparketi soojusjuhtivustegur on kõrge.

Laminaatparketi paksus jääb enamasti vahemikku 4-9 mm, mis võib olla eelistatav, kui näiteks uste jaoks ei ole rohkem ruumi.

Laminaatparketi miinused:

Laminaatparketi miinusteks võib lugeda selle suure sünteetika osakaalu, plastise pealiskatte ja ka suure kulumiskiiruse – näiteks kontoritooli rattad kulutavad laminaatparketi mustri maha üsna kiiresti. Laminaatparketti ei ole võimalik taastada lihvimise või muu hoolduse teel, seega vahetada on vaja kogu põrand.

Laudparketi omadused

Laminaatparketi paigaldus

Laudparkett on see-eest naturaalsem toode, sest üldjuhul on kogu laudparketi koostises kasutatud vaid naturaalseid, looduslikke materjale.

Laudparkett on enamasti 12-16 mm paksune ja koosneb kolmest puidukihist. Pealmine kiht on tavaliselt väärispuit, mis on tänu oma paksusele töödeldav — st seda võib mitmekordselt lihvida ja taastada.

Laudparketi plussid:

Laudparketi õlitamine

Laudparketi peamiseks eeliseks on kahtlemata selle naturaalsus. Palja jala all tundub laudparkett soojem, “pehmem” ja mugavam. Eriti luksuslik on laudparkett põrandakütte puhul, kuid kindlasti tuleb jälgida, kas antud puitparkett üldse sobib põrandaküttega põrandatele. 

Laudparketti on võimalik korduvalt lihvida (ja õlitada), näiteks kord kümne aasta tagant ja nii 2-3 või isegi enam korda. Laudparkett jätab ka soliidsema ning üldjuhul ka luksuslikuma üldmulje ning siidisema ja mugavama tunde jala all.

Kui maja/korter on hästi soojustatud, põrandaküttetorustik õigesti paigaldatud, betoonikiht õige paksusega (soojust hajutav) ning küttevee temperatuur ei ületa 40°C, sobib laudparkett väga hästi ka põrandaküttega põrandatele.

Laudparketi miinused:

Küll on laudparketi soojusjuhtivus oluliselt väiksem, kui laminaatparketi puhul, seega tuleb kütteperioodil arvestada suurema inertsiga.

Võrreldes laminaatparketiga on laudparketi kahjuks ka selle suurem mass, raskem töödeldavus (näiteks saagimine) ning suurem oht kergemate pinnavigastuste tekkeks.

Vinüülparketi omadused

Tehakse juba ka 100% plastmassist parketti, mis on oma välimuselt ja olemuselt sarnane laminaatparketile, kuid 100% plastikust. Seetõttu saab seda parketti kasutada ka niisketes ruumides, näiteks sauna eesruumides, keldrites jms kohtades. Plastmassist parketti kutsutakse täisplastikust parketiks või vinüülparketiks.

Vinüülparketi plussid:

Vinüülparketi miinused: