Kuidas valida välisust?
Välisukse valimine võib võhikule või algajale tunduda üsna keeruline, seega arutame läbi kõik ukseostuga seotud küsimused ja mõtted.
- Millised funktsioonid on olulised?
- Milliseid tootjaid eelistada?
- Millele tuleks ostuprotsessil tähelepanu pöörata?
Välisukse funktsioonide valimine
Kindlasti(!) väldi Hiinas või Poolas valmistatud “soodsaid metalluksi”. Nende muukimine on kui konservikarbi avamine, lisaks puudub neil heli – ja tulekindlus ja nad lagunevad lõpuks kätte ära. Midagi jääb ikka lõpuks pihku, näiteks ukse käepide või mingi kruvi.
Teiseks soovitame vaadata tulekindla villaga (tavapäraselt plaatkivivillaga) soojustatud metalluste poole, soovitavalt kahe lukuga, mis võiksid olla firmadelt Abloy või ASSA. Äärmisel juhul kärab ka BODA lukk.
Alumine lukk on kasutusel igapäevaselt, ülemine lukk aga pikema äraoleku korral. Ülemise luku puhul ei saa korteriust seestpoolt avada, juhul kui vargad peaksid aknast sisse ronima ja soovima varastatud kaupa uksest tsiviliseeritud inimese kombel välja viia. Aknast kauba transportimine näeb ikka üsna narr ja ebaesteetiline välja.
Soojustus, tulekindlus ja avanemine
Soojustatud uks on igal juhul parem, sest see kaitseb paremini välismüra eest (ja ka vastupidi). Esimesel korrusel seda müra ikka jagub. Lisaks sulgub soojustatud uks “pehmemalt”, kuna puudub sisemine kaja — odavamad uksed on seest õõnsad.
Tulekindluski pole ju paha lisa ning lisab pisut meelerahu. Kindlasti ei soovita puiduga vooderdatud uksi, mis tavaliselt varjab lihtsalt kehva materjalivalikut ja metallitööd.
Lisaks peaks meeles pidama, kuhu poole uks käeliselt avaneks, et see naabri korteri ukse taha ei takerduks.
Ukselingi valimine
Ukselingi (käepideme) pealt ei tasu koonerdada. See peab olema mugav (saate poes stendil või ukse peal proovida) ja mitte liiga teravate nurkadega, pigem kumerate vormidega, nii on ohutum. Odavad käepidemed ka lagunevad rutem.
Hea käepideme tunned ära firmanime järgi, jällegi kas Abloy või ASSA. Võtmed peaksid olema paljundatavad ainult sertifikaadiga — see välistab, et keegi mitte väga hea tuttav, kes su korterivõtit ajutiselt kasutab või selle enda valdusesse saab, sellest Balti Jaama turu võtmetöökojas koopiat ei saaks teha. Kui võti on kadunud, siis vahetad kiiresti lukusüdamiku. Kui võti on alles, siis kellelgi teisel selle duplikaati olla ei saa (sertifitseeritud võtmete puhul).
Stiilipuhtuse mõttes võiksid lukud ning käepidemed ühelt tootjalt olla.
Ukse toonimine
Uksi saab toonida sobivasse värvigammasse (lisatasu eest), isiklikult ei soovitaks valget — iga kriimustus paistab välja ja kui mõni ehitusbrigaad seal ikka päev läbi metallist kipskarkassi mitmendale korrusele veab ning vana malmvann ning radiaatorid koos torudega ülevalt tagasi tulevad, siis vahel uksel pääsu ei ole.
Kui mõtlete, et korter (või kui olete majaomanik) asub esimesel korrusel ja iga varas jalutab hoopis aknast sisse ning ukse turvalisus ei oma niikuinii tähtsust, siis tänapäevased plastikaknad on üsna muukimiskindlad ja päris niisama sealt sisse ei jaluta.
Kolmekordse pakettklaasiga (mida soojalt soovitaksin) akna lõhkumiseks on ikka juba korraliku tellise abi vaja ja sedagi ainult juhul, kui kineetiline energia ehk viskejõud — ja kiirus — ületab keskmise kaagi võimekust.
Uksesilm
Kui soovite ka uksesilma, olemaks täpselt informeeritud, kes kellega käib, millal tuleb ja millal läheb, siis soovitame enne kindlaks teha, kui kõrgel see olema peaks. Seejärel andke uksevalmistajale oma soov edasi — olen näinud uksesilmasid, millest välja vaatamiseks tuleb taburetti kasutada.
Tänapäevasel, fonolukkude ja mobiiliajastul, on uksesilma väärtus küll pigem sümboolne. Pigem isegi miinus, sest ukse sisse on auk puuritud. Selle otstarbekuse üle tuleb sügavalt järele mõelda ja seda soovi ust tellides ka selgelt (ja kirjalikult) väljendada. Auku saab alati juurde puurida, aga kinni panna saab seda ainult nätsu või plaastriga.
Muidugi on kindla peale minek tellida uks Saku Metallilt, aga nemad on pigem justkui etalon. Hinnad algavad 500 eurost, sinna tuleb muidugi lisada juurde käepidemed, lisalukk, transport, paigaldus, vana ukse demontaaž jms.
Kuidas leida parima hinnaga välisuks?
Eks teisigi tegijaid on kõvasti, osa uksi valmib ilmselt ka garaažides, aga tähtsamad kriteeriumid on juba loetletud. Kui saadate välja hinnapäringuid, küsige alati täispaketti — kas uks on soojustatud, milliseid lukke pakutakse (odav noname lukk = kindel välistus), kas uks värvitakse pulbervärviga tööstuslikult (hea) või pintsliga (pigem kehv).
Liisaks paigaldus, transport, vana ukse äraviimine… kõik see mõjutab lõpphinda.
Üks asi on ukse hind, teine on kogu “lisavarustus”. Samas, kui hinnavahed on suurusjärgus 100 eurot, siis soovitame ukse ikkagi Saku Metallilt tellida. Kui vahe on juba suurem, peate tegema valiku enda vajadustest lähtuvalt.
Hea ja kvaliteetne metalluks kestab väga-väga kaua. Minu enda isiklik uks kestab juba näiteks 20 aastat ja ei näita ühtegi väsimuse märki. Isegi Abloy lukk töötab koostöös võtmega siiani tõrgeteta, kuigi võti on juba vaat et siledaks kulunud.
Kui vajate veel näpunäiteid või abi ukselengide mõõtmisel või muu taolise tööga, võtke julgelt ühendust!