Millist segistit valida?

Millist segistit valida vannituppa, kööki või pesuruumi? Segistite valik on nii lai ja segment kirju, et isegi professionaalsel torulukksepal võib olla keeruline orienteeruda. 

Vaatame lähemalt kolme peamist segistitüüpi ning populaarsemaid Eestis saadaolevaid segistitootjaid.

Valikute tegemisel joonistub siiski välja klassikaline muster. Valikus on peamiselt kolm segistitüüpi:

Odavad segistid

Odavad segistid on esiteks muidugi… odavad. Köögisegisti võib leida juba alates 15 eurost, dušisegisti 25 eurost. Kuna keskmine inimene ei puutu just väga sageli segistivahetustega kokku, siis sageli ostetaksegi segisti ära puhtalt hinnast lähutvalt. Mis vahet seal ikka on?

Vahe tegelikult muidugi on, või nagu torulukksepad klientidele väga odava segisti paigalduse puhul ütlevad – kuue kuu pärast näeme!
Muidugi ei pruugi see alati nii olla – see sõltub paljuski muudest teguritest, näiteks segisti tootjast, kasutustihedusest, vee kvaliteedist jms. 

Küll aga on üsna sage olukord, kus väga odavate segistite puhul kipub segisti sisu kiiresti kuluma, tekivad lekked; mõnikord hakkab segistikang loksuma või lakkab üldse liikumast. Kahju võib olla mõõdukast (tuleb osta uus segisti) kuni üsna suurteni, kui segisti näiteks märkamatult segistijala alt kapi alla ja sealt edasi põrandale lekib.

Üldjuhul ostetakse pärast esimest katsetust väga odava segistiga jägmiseks juba uus – ja kvaliteetsem. Soovitame seda viga teistelt õppida.

Sanitaarremont on remont, millega saab iga huvitatud inimene ise vähemal või suuremal määral hakkama. Sanitaarremont võib hõlmata järgnevaid lihtsamaid töid:

Kvaliteetsegistid

Kvaliteetsegistid ei ole tegelikult eriliselt kallid. Nimelt aetakse sageli kvaliteetsegistid segamini disainsegistitega, millest on ka nende hind mõõdukas.

Kvaliteetsegistid on üsna “argised”, mõeldud laiatarbekaubaks ja neid toodetakse väga suurtes kogustes, seega saab nende hinda hoida mõõdukana.

Keskmine kvaliteetsegisti maksab suurusjärgus 100 eurot – olenevalt mudelist, kasutusotstarbest ja disainist. Üldiselt aga on nende sisu ehk töömehhanism kvaliteetne ja töökindel, lekkeid ja rikkeid kohtab sihipärase kasutuse puhul väga harva. 

Pole mingi suur ime, kui korteris kapitaalremonti tegema hakates selgub, et köögis ja vannitoas on vanad Gustavsbergi või Orase segistid, mis on juba 25 või isegi enam aastat töös olnud. Ja töötavad ikka veel laitmatult, kuigi on pisut kulunud välimusega.

Gustavsberg ja Oras toodavad kvaliteetseid segisteid siiani, lisandunud on aga veel ka Grohe ja Hansgrohe (sarnane nimi, kuid erinevad tootjad). Kõiki neid segistitootjaid võib julgelt soovitada ja need on ka neli Eesti turul kõige enamlevinumat.

Disainsegistid

Enamasti on kõige kallimaks segistisegmendiks disainsegistid. Küll aga võib kohe ära öelda, et kallis disainsegisti ei tähenda alati ka ülimat kvaliteeti, vaid tegemist on siiski ikkagi ainult kvaliteetsegistitega. 

Põhjus on suuresti selles, et nende segistite sisu on ikka nendesamade suurte tootjate poolt valmistatud, lihtsalt “raam” selle sisu ümber on kujundaja mõttelennule avatud. Teada on ka kurioosumeid, kus ülikallid disainsegistid hakkavad lekkima või lagunema juba mõne aasta möödudes, mis on nö “tavaklassi” kvaliteetsegistite puhul pigem üliharuldane.

Üldjuhul on kallid disainsegistid siiski varustatud kvaliteetsisudega, mis ei ole segisti hinda arvestades tootjale ilmselt kuigi suur kuluartikkel. Arvamus, et mõni väga eriline ja väga kallis disainsegisti on ka töökindluselt kvaliteetsegististe segmendist peaajagu üle, ei vasta kahjuks tõele.

Milline on parim segisti?

Õnneks on segistite valik nii hinnalt kui disainilt väga lai. Soovitame küll vältida üliodavate või väga odavate segistite – millel sageli pole isegi mitte firmanime – kasutamist, kuid need võivad isegi omal kohal olla näiteks saunas või suvilas, mida kasutatakse ainult mõned kuud aastas. 

Igapäevaseks kasutamiseks mõeldud kohtadesse, näiteks kööki või vannituppa, soovitame igal juhul kasutada kvaliteetsegisteid.

Kui tegemist on villa või väga uhke vannitoa või duširuumiga, on kindlasti omal kohal ka kvaliteetsed disainsegistid, mis töökindluselt küll ei ületa kvaliteetsegisteid, kuid on kindlasti kenad vaadata ja sobituvad paremini interjööriga.

Pidevalt kõrgema niiskustaseme tõttu on vannitoa ehitusel kvaliteedi silmas pidamine äärmiselt oluline ja seal ei ole võimalik peaaegu milleski kompromisse teha. 

Üldiselt juhtub vannituba olema ka kõige kallim ruum eelarves – kui mitte arvestada kööki koos köögimööbli ja tehnikaga. Aga korralik ja vastupidav pesuruum on investeeringut väärt.