Mis on korteri "varjatud puudused"?

Kinnisvara soetades ei pruugi põgus ülevaatus välja tuua kõiki murekohti, mida nimetatakse kokkuvõtlikult “varjatud puudusteks”.

Mis on need varjatud puudused, millele sageli ei osata või millele pole võimalik tähelapanu pöörata?

Varjatud puudused vs vead

Varjatud puudused on – nagu nimigi viitab – puudused, mida ei ole alati võimalik kiiresti tuvastada ja millest üsna sageli (kuigi mitte alati) müüja teadlik on, aga varjab seda ostja eest. 

Varjatud puuduste hulka ei loeta kindlasti olukordi, kus puudus (ehituspraak) oli objektiga tutvumisel visuaalselt nähtav või katsetatav. Näiteks ei kuulu varjatud puuduste alla kriimustused parkettpõrandal (isegi, kui sellel asetses lahtine vaip), praod lae- ja seinte nurkades, hallitav silikoon vannitoas, katkine segisti, vigaselt sulguv aken, mittetöötav ukselukk – lihtsamalt öeldes vead, mida ostja saab ise kergesti kontrollida.

Ei ole päris nii, et ostja astub korterisse/majja sisse, vaatab kümme sekundit ringi ja ütleb: “Ostan ära, küll hiljem saab varjatud puuduseid leida ja neid pretensioonina esitada”. 

Umbes sama lugu on ka kasutatud auto ostmisel – kõik, mis visuaalse kontrolli teel on võimalik kohapeal hinnata, tuleb ära teha. Pärast ostutehingut automüüjale väita, et auto on roostes või auto esiklaasis on suur mõra, ei ole mõeldav.

Sagedased puudused

Küll aga on korteris/majas üsna palju nüansse, mis võivad liigituda varjatud puuduste alla ja mida esmasel objekti ülevaatusel ei ole võimalik tuvastada – ja mida väga sageli ei tuvastatagi. Näiteks lohakalt või lausa ohtlikult ühendatud elektrijuhtmed harutoosides või elektrijuhtmed, mis ei vasta tarbitavale võimsusele (lubatust väiksema ristläbilõikega kaablid). 

Sageli puudub niiskete ruumide rikkevoolukaitse; ilmnevad valet tüüpi seinatagused torustikud, kipsplaadi taga vohavat hallitust/vammi või väljatõmbeventilatsiooni, kust tuul hoopis sisse puhub.
Üsna sagedased on ka probleemid (elektriliste) põrandakütetega, sest müüja võib väita, et põrandaküte on kulude kokkuhoiuks välja lülitatud ja kohapealsel visuaalsel vaatlusel ei jõua see kindlasti ka veel töösoojaks saada. 

Üks sagedasemaid varjatud puudustega seotud küsimusi on olukord, kus (enamasti paneelmajades) köögiventilatsioonist puhuvad sisse naabrite söögitegemise aroomid. Jah, tegemist on varjatud (ja äärmiselt ebameeldiva) puudusega, kui müüja sellest ostjat ei teavita, sest seda ei ole võimalik esmase ülevaatuse käigus tuvastada. 

Varjatud puuduseks ei saa nimetada aga näiteks joodikutest kärarikkaid naabreid või pidevalt midagi puurivat naabrit.

Oleme ülevaatustel kohanud olukordi ja “tehnilisi lahendusi”, mis esmapilgul tunduvad lausa koomilised, kuigi tegelikult on tegemist ostja räige petmisega – näiteks kohanud emailvanni, mis on värvitud lateksvärviga(!) valgeks. Ilus, puhas ja lumivalge vann. Ainult et lateksvärv koorub vanniseintelt maha esimese vanniskäiguga. 

Selle alt tuleb välja muidugi hoopis midagi muud, kui esmamulje põhjal arvata oleks võinud. Ühtlasi on samamoodi üle värvitud olnud ka WC-pott.

"Põnevad" kodukootud lahendused

“Põnevamate” lahendustena oleme avastanud kipsseinte tagant ka aiakastmisvoolikutest “veetorusid” (mis päädib varem või hiljem suurte kulutustega või kindlustusjuhtumiga) ning leidnud veetoru sisse keeratud kruvisid ja elektripinge all olevaid metallkarkasse (kruvi on keeratud läbi metallkarkassi juhtme faasi – tõeliselt eluohtlik olukord). 

Lisaks teibiga parandatud kanalisatsioonitorusid ja isegi kruvidega ühendatud plastikust kanalisatsioonitorusid, vale või nullkaldega kanalisatsioonitorusid ja mitmeid muid huvitavaid tehnilisi “lahendusi”, mis on tehtud kas lihtsalt lohaka ehitaja poolt või puuduste kinni mätsimiseks.

Korterite ja majade tehniline ülevaatus

Merbele pakub ostueelset tehnilist kontrolli, mille käigus vaadatakse üle kõik nähtav ja osaliselt ka vähemnähtav osa, kus (varjatud) puudused võivad esineda. Pikaajalistele kogemustele tuginedes oskame erinevaid puuduseid kiiresti ja täpselt leida.

Ja miks mitte kasutada seda teenust ka enne objekti müümist – mõnikord õnnestub üsna väikeste kulutustega varjatud puudused eemaldada või neile tähelepanu juhtida. Selle läbi tõuseb müüja usaldusväärsus ostja silmis – kui ikka ostja hakkab osutama ühele, teisele ja kolmandale veale, mõjub see halvasti eelkõige kinnisvara hinnale, aga ka müüja usaldusväärsusele. 

Meili teel saabuvatele küsimustele pakume meeleldi tasuta nõu. Ehitusalaseid konsultatsioone pakume üle Eesti, väljaspool Harjumaad lisandub kokkulepitud teenustasule kohalesõidutasu summas 50 eurot (üle Eesti, v.a saared).

Täpsema info saamiseks võtke palun ühendust: info@merbele.ee